Raport: Podatek obrotowy od sieci wielkopowierzchniowych – koszty i korzyści

16 listopada 2015

Oprócz bezpośrednich wpływów do budżetu, podatek obrotowy od sieci wielkopowierzchniowych ma wspomóc polskich przedsiębiorców w konfrontacji z zagranicznymi sieciami handlowymi. Jednak nowa danina zrealizuje jedynie cel fiskalny. Negatywnym skutkiem jej wprowadzenia będzie utrwalenie nierówności na rynku handlu detalicznego, a w dłuższym terminie – podwyżka cen. To główne wnioski z raportu Crido Taxand i OC&C "Ocena efektów planowanego podatku od handlu detalicznego"

Podatek obrotowy od sieci wielkopowierzchniowych - jeden z flagowych pomysłów nowo powołanego rządu - ma zasilić budżet państwa o dodatkowe 3,5 mld zł rocznie. Zdaniem pomysłodawców ma też wesprzeć polskich przedsiębiorców w konfrontacji z międzynarodowymi koncernami oraz zmniejszyć asymetrię skali pomiędzy podmiotami polskimi i zagranicznymi.

Raport, przygotowany przez firmę Crido Taxand we współpracy z konsultantami OC&C, analizuje potencjalne korzyści i koszty wprowadzenia podatku obrotowego dla sieci. Zdaniem autorów raportu, w obecnym kształcie podatek obejmie zarówno sieci międzynarodowe, jak i znaczącą grupę polskich przedsiębiorców, takich jak m.in. sieci Piotr i Paweł czy Polomarket. Z drugiej strony, ze względu na wyłączenie hurtu, podatek nie obejmie potężnych grup kapitałowych typu cash&carry takich jak np. sieć Eurocash.

Skutki wprowadzenia nowego podatku będą w większości niezamierzone i niechciane przez ustawodawcę. To głównie:

  • Wzmocnienie zaangażowania sieci międzynarodowych w sklepy małoformatowe w centrach miast typu Carrefour Express;
  • Możliwość wejścia kolejnych międzynarodowych graczy nieobecnych dotąd na rynku polskim, którzy będą zainteresowani przejęciem sieci mniejszych sklepów nieobciążonych nowym podatkiem;
  • Wreszcie przeniesienie obciążenia podatkowego na konsumenta poprzez podwyżkę cen, która w żadnym stopniu nie ograniczy konkurencyjności sieci handlowych, a w dłuższym terminie pokaże, że podatek od sieci jest de facto podatkiem od konsumpcji.

Raport ekonomiczny dostępny już teraz – pobierz:

Grzybowska Park

Crido Taxand Sp. z o.o.

ul. Grzybowska 5A
00-132 Warszawa

 

Wyślij e-mail

Roman Namysłowski

Partner Zarządzający
Dział Doradztwa Podatkowego

Wyślij e-mail

 

Newsletter